V tej rubriki so objavljena vaša vprašanja, ki nam jih najpogosteje zastavljate. Če odgovora na svoje vprašanje ne najdete med spodnjimi odgovori ter v rubriki Praktični nasveti, nam lahko pišite na: info@viral.si. Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.
Če boste dojenčka povijali (skoraj) samo v pralne pleničke, zadostuje 15 do 20 plenic:
- 15 do 18 za sušenje v sušilnem stroju oziroma v družinah z več kot enim otrokom, kjer se zaradi večje količine perila pere vsak dan ali vsak drugi dan;
- 18 do 20 za sušenje na vrvi, če peremo na 2 do 3 dni.
V prvih mesecih je sicer laže, če imamo kakšno plenico več, a to obdobje lahko prebrodimo s pogostejšim pranjem. Vsekakor pa pozneje omenjeno število plenic zadostuje.
Poleg plenic potrebujemo še 2 do 4 prekrivne plenice ustrezne velikosti (S, M in L). Za novorojenčka svetujemo nakup dvojih prekrivnih plenic velikosti S in dvojih prekrivnih plenic velikosti M. Optimalna uporaba je namreč znotraj območja deklarirane teže otroka, dejansko pa so hlačke uporabne dlje.
Vse plenice, razen modela Vse v enem, se uporabljajo v kombinaciji s prekrivno plenico.
Čeprav so same plenice zelo vpojne, se mokrota v bombažnih ali bambusovih plasteh hitro širi v vse smeri, tudi tja, kamor ne želimo. Prekrivna plenica pa mokroto zadrži znotraj plenice.
Vse prekrivne plenice v naši ponudbi, tako tanjše s poliuretanom (PUL) kot volnene, zagotavljajo dihanje in s tem udobno temperaturo pod pleničko iz blaga.
Vse prekrivne plenice zadržijo tudi večje količine urina. Za nočno previjanje za večje dojenčke svetujemo dodatno povečanje vpojnosti (npr. z uporabo dodatnega vložka).
Poraba pleničnih predlog je zelo različna. Nekateri polulane celo operejo s plenicami vred in jih ponovno uporabijo, drugi je ne uporabijo vsakič, temveč takrat ko pričakujejo, da bo otrok pokakan. Pričakujte previjanje 6 do 8 krat na dan v prvih mesecih. Povprečna poraba v dveh letih in pol je 5 do 10 rolic.
Za novorojenčka višino plenice znižamo s pritiskači na sprednji strani plenice: zgornja dva pripnemo na spodnja dva. Stranska kraka plenic spnemo toliko, kolikor dopušča obseg otrokovega trebuščka.
Čez nekaj mesecev je primerna srednja višina pleničke: zgornja pritiskača pripnemo na srednja dva. Pozneje pa uporabljamo pleničko v njeni največji velikosti, tj. brez spetih pritiskačev na sprednjem delu plenice.
Pleničke naj bi segale otroku največ do pasu. Odsvetujemo prehitro “povečanje” pleničke. Kdaj je primeren čas, najbolje ocenite s tem, kako velik obseg nastane okrog nogice. Če plenička nogice ne drži, je previsoka, zato jo po višini zmanjšajte.
Če ste se odločili povečati pleničko, pa se vam pogosto zgodi, da iz nje uhaja blato ali je prekrivna plenica ob robu mokra, potem bi bilo smiselno še nekaj časa ohraniti manjšo velikost.
Opazujte pleničko na otroku, predvsem kako se mu prilega okrog nogic. Z višino namreč prilagajamo predvsem odprtino pri nogicah.
Nekateri starši prisegajo na ježke, drugi na pritiskače. Res pa je, da se številnejši odločijo za ježke.
Ježki:
Slabost ježkov:
- pred pranjem jih je treba zapeti, da ne “muckajo” drugega perila;
- malo večji otrok jih laže odpne;
- v nekaterih primerih (odvisno od vzdrževanja) po letu ali dveh slabše primejo.
Dobre lastnosti ježkov:
- plenica z ježki je hitreje zapeta, kar je posebej praktično pri živahnih dojenčkih.
Drugo: grobi del ježka je pametno občasno očistiti z iglo ali kvačko.
Pritiskači:
Slabosti pritiskačev:
- zahtevajo malo več truda in časa pri zapenjanju (vendar se temu hitro privadimo).
Prednosti pritiskačev:
- so zelo trpežni in vzdržljivi;
- ni treba biti pozoren na zapenjanje pred pranjem.
Drugo: pod vsakim pritiskačem je ojačitev, ki preprečuje, da bi se le-ta iztrgal iz blaga.
Če bi želeli pleničke iz 100 % naravnega materiala oz. plenice iz eko bombaža s certifikatom, so bombažne plenice izvrstna izbira. Lahko so barvne ali v naravni barvi. Ker pri klasičnem sušenju bombažna vlakna precej otrdijo, priporočamo bombažne plenice vsaj občasno delno posušiti v sušilnem stroju, ki jih zmehča.
Če pa boste sušili izključno klasično na zraku, bodo bambusove pleničke ostale bistveno mehkejše. So pa tudi trpežnejše oz. imajo bistveno daljšo življenjsko dobo od bombažnih plenic.
Količina urina pri malčkih zna biti resnično velika, vpojnost plenice pa je sčasoma manjša glede na to, koliko se je že obrabilo blago. Vpojnost pleničkam zmanjšajo tudi mehčalci, nekateri pralni praški in kreme za ritko.
Vpojnost je mogoče povečati z dodatnimi vložki. Ob tem pa je dobro opazovati gibljivost otroka.
Izdelki, ki nosijo GOTS (Global Organic textile Standard) certifikat morajo ustrezati naslednjim pogojem:
Vsebina GOTS standardov
Cilji
Cilj GOTS standardov je definirati svetovno priznane zahteve, ki zagotavljajo status ekološkega tekstila, od žetve preko okoljsko in socialno odgovorne predelave, pa vse do označevanja izdelkov, ki potrošniku zagotovi verodostojnost izdelka.
Kriteriji
Za jasno in nedvoumno razumevanje vsebine se GOTS osredotoča samo na obvezno uveljavljene kriterije. Standard je veljaven za proizvodnjo vlakna, preje, blaga in oblačil ter pokriva pridelavo, obdelavo, proizvodnjo, pakiranje, označevanje, izvoz, uvoz in distribucijo vseh naravnih tekstilnih proizvodov. Standardi ne zajemajo izdelkov iz usnja.
Pridelava
Predelava
V veljavi so spodaj navedeni kriteriji za predelavo in proizvodnjo:
Sistem za zagotavljanje kakovost
GOTS preverja stopnjo kakovosti z dvojnim načinom, in sicer z inšpekcijami na kraju proizvodnje in s testiranjem proizvodov na ostanke nedovoljenih sestavin.
Ocenjuje se celotna predelovalna veriga.
Testiranje ostankov nedovoljenih sestavin
Ključni elementi inšpektorskega pregleda
Praviloma morajo podjetja, ki uveljavljajo GOTS cetrifikat delati v skladu s kriteriji, ki jih standard določa. Pooblaščeni opravljajo določene inšpekcijske metode, ki lahko vključujejo spodaj navedene elemente:
Označevanje izdelkov
Izdelki narejeni in overjeni s strani GOTS so označeni z GOTS uradno oznako. Poleg logotipa GOTS je še oznaka ‘’Organsko’’ (ta oznaka je lahko samo pri izdelkih, ki vsebujejo 95% ali več organskih sestavin in manj kot 5% sintetičnih sestavin).
Vir: http://www.global-standard.org/
Nemogoče je podati informacijo o času sušenja, saj je odvisen od vremena (oz. temperature zraka in vlage), pa tudi od tega, kako močno pralni stroj ožame perilo (priporoča se maksimalno število vrtljajev centrifuge).
V ugodnih razmerah so plenice Racman suhe tudi že v pol dneva, vsekakor pa se sušijo precej dlje kot drugo perilo, saj je skupaj sešitih več plasti.
Vse plenice, prekrivne plenice (razen volnenih) in zaščitne podloge se lahko sušijo v sušilnem stroju. Žal pa sušenje v sušilnem stroju zelo skrajša življenjsko dobo plenicam tako kot ostalemu perilu, le da to zaradi pogostosti pranja in sušenja pri plenicah veliko hitreje opazimo.
V sušilnem stroju namreč prihaja do trenja, ki je proti koncu sušenja suho in povzroči veliko obrabo, kar lahko opazimo tudi na filtru ob vratcih sušilnega stroja. To obrabo lahko zmanjšamo, če plenic v sušilnem stroju ne posušimo do konca, temveč jih dosušimo na vrvi (ali radiatorju).
Če ima pralni stroj možnost izbire števila vrtljajev centrifuge, je priporočljivo, da je to maksimalno, saj bolj ožeto perilo v vsakem primeru skrajša čas sušenja. Vsekakor pa tistim, ki imajo (tudi) možnost klasičnega sušenja na vrvi, priporočamo čim več sušenja na ta način. Ne le zaradi ekonomičnosti, temveč tudi ekološkosti, saj sušilni stroj porabi 3,5-krat več električne energije kot pralni stroj!
Življenjska doba plenic je odvisna od izbire blaga (bambusove so trpežnejše od bombažnih), načina vzdrževanja in pogostosti uporabe in je omejena s trpežnostjo blaga. Pri zadostnem številu plenic (20) in sušenju na vrvi plenice povprečno zdržijo obdobje previjanja enega otroka. Bambusove plenice pogosto zdržijo še dlje, medtem ko bombažne lahko tudi samo eno leto uporabe.
Tisti, ki uporabljajo sušilni stroj, imajo običajno manj plenic. Zaradi bistveno večje obrabe, pa tudi hitrejšega kroženja plenic, je po izkušnjah staršev življenjska doba plenic pri polni uporabi od enega do dveh let.
Pranje pri nižji temperaturi (pri 60 °C namesto pri 95 °C) ugodno vpliva na elastičnost všite elastike v plenicah. Uporaba belil s klorom zaradi možnosti okvare vlaken ni dovoljena. Dobro pa se obnese belilo z aktivnim kisikom.
Za plenice Vse v enem in prekrivne plenice je nujno uporabiti praške brez belil. Belila, še posebej ta s klorom, poškodujejo poliuretansko membrano. Pri pranju tudi ne uporabljajte kisa ter ne sušite tako, da bi sončni žarki sevali na nepremočljivo plast.
Nudimo pa tudi našitje novih ježkov ali namestitev pritiskačev.
Volnena plenica se namoči v lanolinsko kopel po potrebi – to je takrat, ko začne prepuščati mokroto oz. ima suha vonj po urinu. Večinoma jo je treba namočiti po nekajkratnem pranju (s pranjem del lanolina voda »potegne« nase). Novo pa je potrebno namakati zgolj v primeru, da je volna v postopku predelave izgubila del lanolina, kar se redko zgodi.
Ne. Poleg tega, da se mehčalec odsvetuje pri pranju vseh oblačil za dojenčka zaradi morebitne alergične reakcije, mehčalec tudi zmanjšuje vpojnost blaga. Namesto mehčalca priporočamo uporabo kisa.
Za mehčanje perila se lahko uporablja tako navaden jabolčni kis kot tudi kis za vlaganje oz. alkoholni kis. Ni pa primeren vinski kis, ker bi lahko pustil barvo na svetlejšem perilu.
Kis se dozira v posodico za mehčalec, nekateri pa ga dozirajo kar v predal za glavno pranje. Količino prilagodite oz. ugotovite s preizkušanjem. Največja količina za alkoholni kis je približno 1 dl.
Res je, da se otroci, ki so poviti v pralne plenice, v povprečju prej poslovijo od njih. Učenje namreč poteka lažje, saj otrok laže poveže tiščanje na potrebo z občutkom spremembe v plenici po opravljeni potrebi. Seveda pa je precej odvisno tudi od posameznega otroka.
Ker je vaš malček vseskozi uporabljal plenice za enkratno uporabo in je teh vajen, mogoče pralnih plenic sploh ne bo sprejel. Morda pa bo navdušen, da bo imel enake pleničke kot dojenček. Malčki, ki so še v pleničkah, so navdušeni nad potiskanimi pleničkami. Morda bi poskusili z njimi?
Vsekakor pa je čas, ko malček dobi sorojenca, za večino zelo neugoden glede privajanja na kahlico. Ob tej veliki spremembi namreč pogosto celo malčki, ki so bili že brez pleničk, začasno spet potrebujejo pleničke.
Vpojne hlačke imajo manjšo vpojnost, zato so primernejše za malčke, ki že gredo na kahlico, vendar jim občasno še uide. Zelo priročne so tudi za izhode, ko ne moremo vsak hip do stranišča.
Odlično so se izkazale tudi za otroke, ki hodijo v vrtec in so že večino časa suhi.
Za ponoči so večinoma premalo vpojne. Ustrezne bi bile edino pri otrocih, ki jim uide zelo majhna količina urina (npr. se zbudijo in gredo na kahlico ali stranišče, vendar jim je pred tem že ušlo par kapljic).
Vpojne hlačke se uporabljajo samostojno – notranje plasti blaga vpijajo, zunanja plast pa je nepremočljiva.
Običajno je najbolje, če podloga pokrije celo ležišče in ima na vogalih prišito elastiko, s katero jo dodatno pritrdimo (na ležišče).
Zaradi manjših velikosti (priročnost pranja) in nižje cene pa se nekateri odločijo za podlogo, ki delno prekrije ležišče. V tem primeru priporočamo, da je pokrito ležišče po vsej širini, po dolžini pa 150 cm.
Pri izdelavi podloge smo upoštevali krčenje materiala. Podloga doseže naročeno oziroma deklarirano velikost po prvem pranju.
Da, izdelamo podloge različnih velikosti za individualne potrebe. Pišite nam (info@viral.si), katera velikost bi vam ustrezala, mi pa vam jo bomo v nekaj dneh od naročila izdelali na osnovi predhodne ponudbe
Da.
V idealnih pogojih naj bi podloga ohranila nepremočljivost vsaj 100 pranj pri 95 °C. Idealni pogoji pa pomenijo odsotnost dejavnikov, ki povzročijo razpadanje poliuretanske membrane (ta namreč zagotavlja nepremočljivost podloge):
Čim prej nas pokličite ali nam pišite, ker naročeno zelo hitro odpošiljamo.
Rok za sporočilo o odstopu od naročila je 14 dni. Če ste blago že prejeli, morate v 14 dneh blago vrniti, in sicer neoprane in neuporabljene izdelke, na naš naslov skupaj z izpolnjenim obrazcem za odstop od pogodbe, ki ga najdete na dnu te strani. Vračilo plačil naše podjetje opravi takoj, ko je to mogoče, najpozneje pa v tridesetih dneh po prejemu sporočila o odstopu od nakupa. Vrnitev prejetega blaga podjetju v roku za odstop od nakupa se šteje za sporočilo o odstopu od nakupa.
Vedno se trudimo, da do takih napak ne prihaja. Vendar pa smo ljudje zmotljivi in se včasih zmotimo. Če se je to zgodilo, se vam iskreno opravičujemo. Pokličite nas ali nam pišite. Izdelke bomo zamenjali ali vam vrnili denar. Seveda bomo mi pokrili stroške pošiljanja.
Za vse nakupe (dostava na naslov v Sloveniji) nudimo brezplačno poštnino, najnižji znesek nakupa je 9 €.
Včasih se zgodi, da poštni uslužbenec spregleda oznako, da provizijo od plačila plačamo mi (na nalepki z naslovom je zapisano ODKBN, kar pomeni, da vplačnina od položnice bremeni nas pogodbenika). Pri nakupu v večini spletnih trgovin namreč provizijo od plačila odkupne pošiljke krije kupec.
Če ste pri prevzemu odkupne pošiljke morali plačati višji znesek od navedenga na računu in na Obvestilu o odpremi naročila, nam to čimprej sporočite, da zahtevamo vračilo preplačila iz strani Pošte. Ni prav, da bi bila provizija plačana dvakrat.
V primeru izbire plačila po predračunu znesek za plačilo nakažite na transakcijski račun, ki je naveden na Obvestilu o potrditvi naročila. Obvestilo prejmete takoj po oddaji naročila na e-naslov, ki ste ga navedli. To vsebuje tudi izpolnjen UPN obrazec s QR kodo. V kolikor uporabljate storitev Slikaj in plačaj, QR kodo skenirate z vašo mobilno bančno aplikacijo in ta vam bo izpolnila UPN obrazec z vsemi potrebnimi podatki. Vnesene podatke pregledate in potrdite in tako enostavno ter hitro izvršite plačilo predračuna.
Pogodbeni partner za dostavo pošiljk je Pošta Slovenije, ki pošiljko dostavi na želeni naslov praviloma naslednji delovni dan po odpremi in sicer v dopoldanskem ali zgodnje popoldanskem času. Če naročnik želi dostavo po 16.00 uri (v kolikor njegova pošta to omogoča – seznam se nahaja na tej povezavi), to zapiše v okno Komentar. Če naročnika ob dostavi ni doma oz. na izbranem naslovu, v poštni nabiralnik prejme obvestilo o prispeli pošiljki, ki ga na pošti čaka še nadaljnjih 15 dni.
Vsi izdelki v naši trgovini so praviloma na zalogi. Naročene izdelke odpošiljamo v roku dveh delovnih dni po prejemu naročila (in plačila v primeru izbire plačila po predračunu), razen v spodaj navedenih primerih. Na dan odpošiljanja vas po e-pošti obvestimo o odpremi paketa in vam sporočimo spremno številko paketa, ki omogoča sledenje. Pošiljke so običajno dostavljene naslednji delovni dan po odpremi.
Rok za odpremo pri izposoji je do pet delovnih dni.
Popust se obračuna glede na vrednost nakupa v naši spletni trgovini. Pri naročilu izdelkov v vrednosti:
Na svoj e-naslov prejmete takoj po oddaji naročila Obvestilo o potrditvi naročila, ki obenem velja kot predračun. Tu so navedeni vsi potrebni podatki za plačilo.
Takoj po oddaji naročila je na elektronski naslov, naveden v naročilu, poslano avtomatsko generirano Obvestilo o potrditvi naročila. V kolikor ga niste prejeli, prosimo preverite mapo Spam, Vsiljena pošta ali Neželena pošta (odvisno od programa, ki ga uporabljate za e-pošto). Če Obvestila tudi tam ne najdete, nas pokličite na tel. št.: 04 510 8000 ali 041 250 911 ali pa nam pišite na info@viral.si.
Kreditne kartice |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Bodite prvi obveščeni o novostih in prebirajte vsebine, ki so na voljo samo naročnikom Racmanovih novičk ter pridobite kodo za popust.
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.