Za razliko od konvencionalnih vložkov za enkratno uporabo, Racmanovi pralni vložki NE VSEBUJEJO škodljivih kemikalij (dioksin, ftalati, natrijev poliakrilat, aceton, klorometan, kloroetan, kloroform, ...), gela, umetnih dišav in umetnih materialov, ki so kancerogeni, povzročajo alergične reakcije, srbečico, pekoč občutek in vnetja.
Ker smo ženske v vaginalnem predelu pogosto precej občutljive, nam mnogo bolj od plastičnih ustrezajo mehkejši, dobro vpojni naravni materiali. Racmanovi pralni vložki so udobni in enostavni za uporabo - s krilci in pritiskači se pritrdijo na spodnjice. Vsebujejo nepremočjivo plast, ki hkrati diha. Ker se koža v njih ne "kuha", je ob njihovi uporabi manj težav z vnetji in glivicami.
Uporabljamo jih lahko v času mesečnega perila in za vsakodnevno uporabo.
V letu 2018 in 2019 je Anses (francoska Agencija za javno zdravje) podala oceno ženske menstrualne zaščite. Povzetek poročil najdete v priponki na dnu te strani.
Francosko Ministrstvo za zdravje je zadolžilo francosko Agencijo za javno zdravje, da oceni varnost izdelkov za menstrualno zaščito (vložki, tamponi, ščitniki perila in menstrualne skodelice). Agencija je preverjala prisotnost škodljivih kemikalij v izdelkih za menstrualno zaščito in mikrobiološko tveganje povezano s sindromom toksičnega šoka.
Analiza vzorcev menstrualne zaščite za enkratno uporabo (vložki, tamponi in ščitniki perila najbolj razširjenih znamk) je pokazala prisotnost nevarnih kemikalij, zato Agencija za javno zdravje izdaja priporočilo proizvajalcem, naj izboljšajo kakovost izdelkov za menstrualno zaščito, ki bi zmanjšala prisotnost teh kemikalij.
V testiranih vzorcih menstrualne zaščite za enkratno uporabo so našli ostanke nezaželjenih kemikalij:
- v vložkih: butilfenil metilpropional ali lilial® in hidroksimetilpentilcikloheksenekarboksaldehid ali lyral®, nekateri policiklični aromatski ogljikovodiki (PAH), PCB-126, dioksini in furani, DL-PCB-ji, pesticide (med njimi tudi glifosat, lindan, heksaklorobenzen in drugi), ftalate.
- v tamponih: dioksin, furani, ftalati.
Leta 2017 so preverjali tudi proizvode z ekološko oznako, pri teh izdelkih je bila prisotnost pesticidov (glifosat) manjša, vendar so izdelki vsebovali kemikalije iz proizvodnih procesov (furani, dioksini, ftalati, policiklični aromatski ogljikovodiki, lepila…). Prisotnost nezaželjenih kemikalij so tako potrdili v prav vseh testiranih izdelkih. Pesticidi so najverjetneje prisotni že v primarnih surovinah, proizvajalci trdijo, da jih ne dodajajo namenoma. Namenoma pa so v proizvodnem procesu dodane dišave, balzami, barvila, super vpojne kemikalije, lepila ter druge pomožne snovi iz pocesa izdelave.
Zaradi pomanjkljivih podatkov v zvezi s postopki izdelave tamponov in slabe dokumentiranosti uporabljenih surovin, bodo v prihodnje opravili dodatne raziskave tamponov in pa tudi menstrualnih skodelic. Sledil bo dodatek k poročilu ocene varnosti.
Vsled tega, Agencija izdaja priporočilo, da naj proizvajalci izboljšajo kakovost primarnih surovin, spremenijo in prilagodijo proizvodne procese z namenom zmanjševanja prisotnosti škodljivih kemikalij, še posebej tistih, ki so: kancerogene, mutagene in reproduktivno toksične (CMR), hormonskih motilcev in snovi, ki dražijo kožo.
Ker do sedaj ni bilo predpisane zakonodaje, ki bi varovala sestavo, izdelavo in uporabo menstrualne zaščite, Agencija priporoča uvedbo strožjega nadzora na nivoju EU v okviru delovanja REACh, z namenom zmanjšanja prisotnosti škodljivih kemikalij.
Agencija je ugotovila tudi, da je sindrom toksičenga šoka povezan z uporabo menstrualne zaščite. V tem oziru Agencija svari uporabnice o pomenu higiene pri vstavljanju menstrualne zaščite (tamponi, menstrualna skodelica) in času nošenja te vrste zaščite. Vzpostavljena je bila povezava med sindromom toksičenga šoka in izredno vpojnimi materiali iz katerih so izdelani tamponi (poliuretanska pena, karboksimetilna celuloza).
Sindrom toksičnega šoka je sicer redek, a zelo nevaren. Gre za mikrobiološko tveganje, povezano z uporabo notranje zaščite (tamponi, menstrualna skodelica). Povzroči ga vrsta stafilokoka (Staphylococcus aureus) in lahko ima hude posledice, celo smrt. Strokovno mnenje je, da je nevarnost šoka povezana s podaljšanim časom nošenja notranje zaščite (tamponi, menstrualne skodelice) in uporabo zaščite, ki ima večjo vpojnost kot je nujno potrebno (tamponi). Zunanja oblika zaščite (vložki, ščitniki) niso bili nikoli povezani z nobenim primerom toksičnega šoka. Agencija zato svetuje uporabnicam, da naj upoštevajo navodila proizvajalcev glede pogostosti menjave interne zaščite (čas nošenja največ 4-8ur), pri menjavi naj pazijo na higieno in naj uporabljajo tampone samo kadar jih zares potrebujejo (v času cikla) in z ustrezno vpojnostjo (ne večjo kot je nujno potrebno). Anses poudarja pomen spoštovanja higienskega minimuma pri uporabi menstrualne zaščite ter nujnost umivanja rok pred in po menjavi menstrualne zaščite. Pomembno je, da si uporabnice pred in po vstavljanju interne menstrualne zaščite (tamponi, menstrualna skodelica) dobro umijejo roke in pri tem uporabijo milo ali razkužilo (voda ni dovolj). Menstrualno skodelico pa bi morale tudi med ciklom razkuževati s prekuhavanjem, samo izpiranje z vodo namreč ne odstrani biofilma, ki se ustvari že po 8 urah neprekinjenega nošenja. Agencija poudarja pomen osveščanja žensk glede varne uporabe menstrualne zaščite in dostopnosti informacij glede sestave in izdelave izdelkov za menstrualno zaščito.
Kreditne kartice |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Bodite prvi obveščeni o novostih in prebirajte vsebine, ki so na voljo samo naročnikom Racmanovih novičk ter pridobite kodo za popust.
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.