Dojenčkova koža je zelo nežna in občutljiva, zato so za stik z njo najprimernejši naravni materiali. Pleničke Racman so izdelane iz naravnih materialov in so zato še posebej nežne in prijazne do kože vašega dojenčka.
Zdravniki na Univerzi v Kielu so leta 2000 z raziskavo ugotovili, da je v plenicah za enkratno uporabo temperatura za 1,1 °C višja kot v pleničkah iz bombaža. Več študij opozarja, da je to povišanje temperature lahko eden izmed razlogov za poznejše težave s plodnostjo pri moških.
Vsi materiali, iz katerih izdelujemo plenice Racman, vključno s prekrivnimi hlačkami, so izdelani iz zračnih materialov, zato omogočajo udobne temperature pod pleničko.
Skrivnost tiči v natrijevem poliakrilatu, ki vsrka tekočino in jo pretvori v gel. Ob menjanju plenice za enkratno uporabo včasih na otrokovi koži lahko opazimo prozorno bele drobce želiranega natrijevega poliakrilata, zaidejo pa celo v otrokov urinarni trakt in so lahko eden izmed razlogov za plenični izpuščaj in uroinfekt.
Poleg drugih dvomljivih sestavin v plenicah za enkratno uporabo je zelo sporna prisotnost dioksina. Ta nastaja kot stranski produkt beljenja plenic s klorom. V njih je sicer prisoten le v sledeh, a številni starši in strokovnjaki dvomijo o popolni varnosti za otrokovo zdravje. Dioksin je namreč na seznamu najbolj rakotvorih snovi.
Umetno odišavljene pleničke (prisotnost ftalatov) še dodatno povečajo tveganje za hormonske težave – ne le v otroški, temveč posledično tudi v odrasli dobi.
Nižje na tej strani si preberite poročilo obsežne raziskave o kemikalijah v plenicah za enkratno uporabo, ki je bilo objavljeno januarja 2019.
Čeprav v plenicah Racman otrokova ritka ni ves čas suha, izkušnje kažejo, da v večini primerov niti mazanje ritke s kremo ni potrebno, saj otroci nimajo težav z vnetji in izpuščaji. Starši otrok z zelo občutljivo kožo (npr. alergije) poročajo, da njihovi otroci namreč neprimerno bolje prenašajo plenice iz blaga kot plenice za enkratno uporabo.
Poleg tega imajo pleničke, ki “ne lažejo” :) še eno pozitivno lastnost – otrok veliko hitreje zazna spremembo stanja v plenički po tem, ko je opravil potrebo, zato so otroci, ki so poviti v pralne pleničke Racman, prej suhi.
Oblika plenice in način povijanja omogočata ustrezen razvoj kolkov. O tem, ali je potrebno dodatno široko povijanje novorojenčka, se posvetujte s patronažno sestro ali pediatrom!
Nekatere doječe matere v prvih mesecih skrbi, ali otrok dobiva dovolj mleka. Dnevno štetje polulanih in pokakanih plenic pomaga prepoznati, koliko otrok poje. Ker novorojenčki izločajo zelo majhne količine urina, je le-tega bistveno laže opaziti na bombažnih plenicah.
Francoska agencija za javno zdravje (Anses) je januarja 2019 objavila obsežno poročilo, ki je prva uradna ocena tveganja varnosti za plenice za enkratno uporabo na svetu. V povzetku tega poročila (prevod najdete v priponki na dnu te strani) so navedne najočitnejše kršitve, torej kemikalije, ki zagotovo pridejo v stik z otrokovo kožo, ker so topne v urinu. Strokovno mnenje je, da je v okoliščinah normalne uporabe plenic za enkratno uporabo dokazano preseganje dovoljenega praga za številne kemikalije.
V samem poročilu, na več kot 200 straneh, so med drugim preverjali in našli tudi prisotnost pesticidov, težkih kovin, formaldehid. Med pesticidi je celo večina takšnih, ki so v Franciji in EU že dolgo prepovedani (lindan, heksaklorobenzen ipd.) in pa še vedno dovoljeni, zloglasni glifosat. Kontaminirane osnovne surovine (pesticidi) so potrdili tudi pri plenicah za enkratno uporabo z "eko" oznako. Če skrajšano povzamemo daljše poročilo: negativnih učinkov vseh teh snovi na telo še ne znajo oceniti, sploh ker se po vsej verjetnosti učinki jačajo oz. seštevajo v kombinaciji s količino teh (istih) snovi, ki smo jim izpostavljeni še na druge načine (okolje, hrana). Maksimalne doze izpostavljenosti so pri mnogih kemikalijah v raziskavi presežene že samo z uporabo plenic, zato tveganja za zdravje ni možno izključiti.
V poročilu se najpogosteje omenja, da so bile prav v vseh testiranih plenicah najdene vsaj nekatere izmed nezaželenih kemikalij. Testirali so jih precej, našli pa so jih še več kot so iskali (nano delci) in v kolikor bi iskali še kaj drugega, navajajo, bi to verjetno tudi našli.
Proizvajalci testiranih plenic v postopkih raziskav niso želeli sodelovati in je zato ostalo precej odprtih vprašanj - na primer: glede uporabljenih lepil, snovi uporabljenih pri proizvodnih procesih ipd. Problem kemije je pač ta, da najdejo ali ne najdejo samo tisto, kar iščejo, če pa je prisotno še kaj, se lahko odkrije bodisi slučajno bodisi nikoli. To je tudi eden izmed razlogov skrivanja postopkov izdelave.
O izsledkih raziskave so poročali tudi številni tuji (npr. Leparisien, Lemonde) in slovenski mediji (npr. Siol.net).
Kreditne kartice |
![]() ![]() ![]() ![]() ![]() |
Bodite prvi obveščeni o novostih in prebirajte vsebine, ki so na voljo samo naročnikom Racmanovih novičk ter pridobite kodo za popust.
Spletna stran uporablja piškotke za boljše delovanje
Z brskanjem po naši spletni strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke, ki so namenjeni vaši boljši uporabniški izkušnji na naši spletni strani. Za lastne potrebe analitike uporabljamo Google Analytics, ki v ta namen namesti piškotke (izbriši GA piškotke). Več o piškotkih.