26.01.2022

Nedavne raziskave v zvezi s sestavo otroških plenic in ženske menstrualne zaščite za enkratno uporabo so pokazale slabo kontrolo kakovosti ter neprimerne procese izdelave in sporne materiale, ki so uporabljeni za izdelavo tovrstnih izdelkov. Na podlagi teh ugotovitev so se nekatere evropske agencije lotile premikov v smeri ureditve področja. Za začetek bodo določene najvišje mejne vrednosti za kar 200 zdravju škodljivih kemikalij, ki se redno pojavljajo v končnih izdelkih. V nekaterih vzorcih so bili dokazano prisotni tudi nekateri že dolgo prepovedani pesticidi, celo v izdelkih z BIO oznako. Skrbi pa dejstvo, da bodo te kemikalije v tovrstnih izdelkih še vedno prisotne. Če bodo novi ukrepi sprejeti, bo v primeru prekoračitev določenih mejnih vrednosti, kadar bodo kršitve sploh ugotovljene, obstajala zakonska podlaga za izrekanje kazni kršiteljem. Da bi se takšna kontrola kakovosti redno izvajala s strani neodvisnih inštitucij pa bo verjetno potrebno še kar nekaj časa in truda.
Zahtevek za omejitev uporabe oz. določitev zgornjih mej vrednosti za nekatere škodljive kemikalije v otroških plenicah za enkratno uporabo je bil vložen v okviru delovanja evropske uredbe REACH. Zahtevek se nanaša le na nekatere dokazano zdravju škodljive kemikalije, čeprav so jih v tovrstnih izdelkih našli veliko več in pa le na otroške plenice za enkratno uporabo do starosti 3 let. Prav tako ne gre za popolno prepoved uporabe škodljivih kemikalij, ampak za določitev zgornjih mejnih vrednosti. Omejitev bo temeljila predvsem na kontroli in morebitnem izrekanju kazni. Takšne omejitve zaenkrat niso predvidene pri izdelkih za žensko menstrualno zaščito.
Kemikalije in uporabljeni materiali za otroške plenice za enkratno uporabo in pri izdelkih za žensko menstrualno zaščito (vložki, ščitniki in tamponi za enkratno uporabo), so bile dokazano povezane z mnogimi težavami, ki so zelo pogoste: alergije, dermatitis, izpuščaji, različna vnetja, tudi vnetja mehurja, srbečica, neprijetne vonjave (posledica
vnetij) ipd. Poleg draženja pa povzročajo tudi nezaželen dvig vlage in temperature v vaginalnem in genitalnem predelu.
Z uporabo pralnih vložkov in otroških plenic se izognemo zdravju škodljivim kemikalijam in umetnim materialom, ki negativno vplivajo na vlago in temperaturo na najobčutljivejših predelih telesa. Pralni izdelki so bolj zračni, izdelani so iz naravnih materialov najvišje kakovosti. Z uporabo naravnih pralnih sredstev brez dišav in mehčalcev poskrbimo, da ostanejo neoporečni in prijazni koži na najobčutljivejših predelih telesa.
Kako prati pralne vložke in otroške plenice, da bodo ostali čisti ter prijazni telesu in okolju.