18.01.2021

V Evropi še vedno ne obstaja posebna zakonodaja, ki bi opredeljevala sestavo, izdelavo in napotke za uporabo ženske menstrualne zaščite. Izdelki za menstrualno zaščito (vložki, tamponi, ščitniki in menstrualne skodelice) ne spadajo pod nobeno področje (na primer: kozmetično ali zdravstveno), ki bi podrobneje urejalo standarde njihove sestave, izdelave in uporabe ter tako skrbelo za dobro informiranost in varnost uporabnic.
Do leta 2019 se je izvedla serija raziskav v zvezi z ugotavljanjem stanja kakovosti sestave izdelkov za menstrualno zaščito in otroških plenic za enkratno uporabo. Po šokantnih rezultatih, ugotovitve lahko preberete tukaj in tukaj, so bile aktivirane dejavnosti v okviru delovanja evropske uredbe REACH* z namenom izboljšanja stanja. Na podlagi izsledkov bi bilo možno izdelati načrt za izboljšanje varnosti, poiskati šibke točke, ki povečujejo možnosti tveganja za zdravje in razmisliti o ukrepih, ki so nujni za izboljšanje kakovosti tako izdelkov kot tudi osnovnih surovin, ki so pri tem uporabljene. Predvidene dejavnosti uredbe REACH so bile za leto 2020 zastavljene v smer prepovedi uporabe nekaterih zdravju škodljivih kemikalij, ki so bile dokazano prisotne v izdelkih za žensko menstrualno zaščito in otroških plenicah. Epidemija svetovnih razsežnosti je povzročila zastoj dejavnosti na mnogih področjih, tako je očitno tudi na področju ženske menstrualne zaščite in otroških plenic. Trenutno se tako ne izvaja nobena od načrtovanih dejavnosti, ki bi podrobneje raziskovala redno izpostavljenost zdravju škodljivim snovem, ki so dokazano prisotne v tovrstnih izdelkih za enkratno uporabo. V kratkem se najverjetneje zato ne moremo nadejati resnih sprememb.
Francija je izdelke za žensko menstrualno zaščito umestila v področje, ki ga ureja direktiva za splošno varnost izdelkov (CE). Švica je tovrstne izdelke umestila v področje živilskih produktov/živeža in vsakdanjih predmetov; večina drugih držav v Evropi pa se s tem sploh ne ukvarja.

Pralni vložki in pralne plenice izdelane v družinskem podjetju Viral se od izdelkov za enkratno uporabo razlikujejo po tem, da spornih snovi, kot so; dišave, emulgatorji, pudri, vlažilci, smole ipd. že v osnovi ne vsebujejo, saj so izdelani iz naravnih visokokakovostnih tkanin (bombaž, bambus, konoplja), izdelki z bio ali GOTS oznako so posebej označeni.
Izdelke po uporabi operemo z naravnimi pralnimi sredstvi in tako zagotovimo, da najobčutljivejši deli telesa ne pridejo v stik z dražilnimi snovmi.
* Uredba REACH (»registration, evaluation, authorisation and restriction of chemicals«) je predpis Evropske unije, ki je bil sprejet za izboljšanje varovanja zdravja ljudi in okolja pred tveganji, ki jih lahko povzročijo kemikalije, ter hkrati za okrepitev konkurenčnosti kemijske industrije Evropske unije.
Nika