29.05.2020
Pralni vložki v jeseni svojega življenja
Pred nekaj dnevi se mi je natrgal prvi pralni ščitnik perila po več letih intenzivnega nošenja in pranja. Začela sem razmišljati o tem, kaj storiti z odsluženimi pralnimi vložki, glede na to, da sem se odločila, da jih začnem uporabljati zato, ker mi ni vseeno ne za naš planet in ne za moje zdravje in se mi ne dopade ravno ideja, da bi ga vrgla v koš in odpisala za vedno. Zakopala sem se v raziskovanje in našla nekaj čudovitih rešitev.

Zaradi takšnega ali drugačnega razloga pralnih vložkov ne potrebujete več (npr. našle ste ustreznejši model zase, pralni vložki so poškodovani, vstopile ste v menopavzo). Ponujam vam nekaj rešitev, kaj storiti z njimi, da ne bodo žalostno pristali v smetnjaku.
1. Najdite jim nov dom
Vložke operite in jih podarite sorodnici, znanki ali pa morda kakšni radovedni nadobudni potencialni novi uporabnici. Lahko se odločite tudi za prodajo na spletnih straneh za rabljene predmete ali izmenjavo v različnih FB skupinah.
2. Ostanejo naj v predalu
Dejstvo je, da pralnih vložkov in ščitnikov perila ne uporablja samo menstruirajoča populacija. Nekatere ženske jih uporabljajmo tudi za izcedek iz nožnice, druge za urinsko inkontinenco, ki je lahko posledica starosti ali fizičnih sprememb, ki oslabijo mišice medeničnega dna, kot je npr. porod. Malo uhajanja se lahko zgodi vsakomur, zato je lepo imeti na zalogi rezervne pralne vložke za vsak slučaj.

3. Uporabite jih za čiščenje
Dozdeva se mi, da bo ta predlog za vas bolj nenavaden. Pa ni potrebno, da je tako. Naši pralni vložki so izdelani iz vpojnih materialov, zato jih lahko uporabite kot krpe, tako kot bi uporabile odslužene majice in spodnje perilo. Vložke samo predhodno prekuhajte v pralnem stroju in za dezinfekcijski učinek dodajte do 1 dl alkoholnega kisa. Pritiskači in krilca so zgolj dodana praktična vrednost, saj jih tako lažje potisnete čez dlan.
4. Na kompost z njimi
V kolikor je vašim pralnim vložkom odbila zadnja ura, jih lahko pošljete nazaj materi Naravi tako, da jih odvržete na kompost. Pred tem se le prepričajte, da so narejeni iz 100 % naravnih materialov (npr. bombaž, konoplja, babmbus) in da ste iz njih odstranile vse, kar ne sodi na kompost (pritiskači, nepremočljiva plast, sukanec).
Upam, da vam je zapisano dalo kanček navdiha, kaj storiti z vašimi odsluženimi pralnimi vložki. V kolikor imate kakšno zanimivo idejo, kaj storiti z njimi, jo vsekakor delite z nami. Naslednjič pa sledi blog, v katerem sem za vas raziskala, kako reciklirati menstrualne skodelice.
Racmanka Tina