15.04.2016
Vsi se strinjamo, da je uporaba pralnih vložkov prijazna do našega telesa, okolja in naše denarnice. Super, gremo v nabavo! Ampak, kaj pa potem??? Vložke je potrebno tudi oprati!!! Kriza!
Na žalost še vedno mnoge odvrne pranje vložkov. Zato bo moja prva misija "nemogoče je mogoče" pokazati, da je ravno pranje vložkov zelo enostavno, ne-zamudno in ne-nagravžno.
Prijateljski nasvet: po nakupu pralne vložke vedno operemo. Ni ga čez "zihr" in higienično.
Pranje pralnih vložkov ni nobena znanost, obstaja pa več metod pranja:
Standardni metodi:
- "mokra" metoda / namakanje,
- "suha" metoda.
Ustvarjalni metodi:
- metoda "prhanje z mano",
- metoda "potovalni pralni stroj".
Metoda pranja za tiste, ki se jim že ob misli na pranje vložkov obrača želodec.
"Mokra" metoda / namakanje
- POSODA. V umivalnik ali v lavor, vedro, posodo (poceni rešitev je plastična banjica od sladoleda) ipd. natočimo hladno vodo, v kateri namočimo umazane vložke, tako da umazano stran obrnemo navzdol. Zelo praktično je, če posoda za namakanje vsebuje pokrov, saj le tako lahko vsebino posode zavarujemo pred radovednimi očmi, razlitjem ali morebitnimi neprijetnimi vonjavami, ni pa nujno. Posoda je za razliko od umivalnika (ali bideja) tudi bolj praktična, saj jo lahko po potrebi diskretno umaknemo v zaprto tuš kabino, pod posteljo, v omaro ...
- HLADNA VODA. Za namakanje vedno uporabimo hladno vodo! Kri je namreč beljakovinski madež, ki se bo ob stiku s toplo ali vročo vodo še bolj zažrl v tkanino. Tega pa seveda nočemo. Umazane vložke lahko pred namakanjem spiramo pod hladno tekočo vodo, dokler voda ni čista, ni pa nujno. Sicer ni večje bojazni, da se vložki po namakanju ne bi dobro oprali, a lahko za uspešnejši boj proti umazaniji v vodo vsujemo različne naravne odstranjevalce madežev, npr. nekaj jedilne morske soli ali sode bikarbone. S kančkom limoninega soka, alkoholnega kisa, ali 2 - 3 kapljicami kvalitetnega eteričnega olja evkaliptusa / čajevca pa celo preprečimo morebitne neprijetne vonjave. Omenjene sestavine delujejo tudi kot učinkovite anibakterijske oz. protimikrobne učinkovine.
Opomba: da ne izpustimo omenjenega postopka razkuževanja (npr. z alkoholnim kisom), je še posebej pomembno pri glivičnih okužbah nožnice. Ko okužbo pozdravimo, vse svoje vložke razkužimo po tem postopku. V boju proti klicami pomaga tudi sušenje vložkov na soncu.
- HLADNO VODO ZAMENJAMO VSAK DAN OZ. KO POSTANE UMAZANA, MOTNA ALI SMRDEČA. Vložki se lahko namakajo dokler se ne odločimo, da jih bomo oprali (po nekaj urah, dneh, ali po koncu ciklusa).
- PRANJE. Vložke stresemo v pralni stroj in jih operemo z ostalim perilom (v vreči za pranje perila) pri 95 °C, da prekuhamo vse nečistoče. Vodo, v kateri so se namakali, seveda predhodno odlijemo v odtok. Tudi vložke temnejših barv, tako kot svetlejše vložke, lahko peremo z belim perilom, pralnimi plenicami ipd.
Vložke lahko operemo tudi ročno, a ni dovolj, da je zgolj voda, ko jih splaknemo, spet prozorne barve. Uporabimo tudi pralni prašek, saj se očem nevidne nečistoče skrivajo tudi v notranjosti (polnilu) pralnih vložkov.
Pranje izvrstno odstrani madeže in mikrobe, tako da je bojazen, da bi umazani vložki kontaminirali ostala oblačila, odveč. Če ste še kar zaskrbljeni, dodajte alkoholni kis (do 1 dl) v prekat za mehčalec, saj bo ob zadnjem izpiranju blago naravno in varno razkužilo (oz. kis dodamo v lavor, lijak ipd., če peremo ročno). V kolikor so vam trdovratni madeži na vložkih napovedali vojno, udarite nazaj s sodo bikarbono, sušenjem na sončni svetlobi, ali s komercialnimi odstranjevalci madežev trdem ali tekočem stanju (če se le da, posežemo po ekoloških organskih odstranjevalcih madežev).
- SUŠENJE. Nimamo vsi sušilnega stroja, ki pa za sušenje vložkov - po pravici povedano - tudi ni potreben (je res, da vložki iz njega pridejo mehkejši, ampak imajo posledično krajšo življenjsko dobo). Vsa umetnost je v tem, da jih obesimo s klinčki na vrv za sušenje, da preprečimo gubanje in se bodo tako bolje usedli na naše spodnjice. Diskretno jih lahko posušimo tudi na stojalu v svoji sobi, ali na Racmanovem traku za sušenje (ideja: uporabno npr. tudi za sušenje v šotoru na kampiranju).
- LIKANJE. Popolna potrata energije! :) Sicer vložke iz naravnih materialov lahko zlikamo, a pazimo, da jih ne likamo po pritiskačih in spodnji nepremočljivi plasti. Vložke prelikamo z visoko temperaturo likalnika v primeru težav z glivicami in vnetji.
"Suha" metoda
- SPIRANJE. Uporabljene vložke spiramo pod hladno vodo toliko časa, da postane čista. Vmes si lahko pomagamo z odstranjevalci madežev (če nam madeži menstruacije delajo večje probleme).
- VLOŽKE DAMO NA SUHO. Splaknjene vložke odlagamo v nepremočljivo ali bombažno vrečo, vedro ipd. in jih po nekaj dneh (po koncu ciklusa ali ko se nabere dovolj perila) operemo. V primeru, da se odločite za shranjevanje v nepremočljivi vreči, vam priporočamo, da zadrge ne zaprete do konca, da preprečite pojav neprijetnih vonjav ali plesni.
Ta metoda je sicer lahko še bolj suha. Postopek izvedemo tako, da uporabljenih vložkov predhodno ne speremo, ampak jih enostavno takoj po uporabi odlagamo v vrečo in - ko je možno - operemo. Vendar imamo v mislih, da je v tem primeru več možnosti, da s pranjem najverjetneje ne bomo popolnoma odstranili zasušenih madežev.
- PRANJE.
Metoda "prhanje z mano"
- PRHANJE. Uporabljen pralni vložek postavimo na dno prhe z umazano stranjo obrnjeno navzgor. Pustimo, da se vložki "stuširajo". Po spiranju naj iz njih teče čista voda.
- OŽEMANJE. Po prhanju jih nežno ožamemo tako, da jih zvijemo v rolo in stisnemo. Drugačno, bolj intenzivno ožemanje in mečkanje, lahko vložke poškoduje.
- "MOKRA "ALI "SUHA" METODA.

- PRANJE. Vložke operemo strojno ali ročno, še bolj ustvarjalni in drzni pa se lahko pranja lotite že pod prho.
Ta metoda je primernejša za bolj diskretne (npr. živite v študentskem domu in ne želite spirati svojih umazanih vložkov v skupni kopalnici) in za bolj okoljsko zavedne (ubijemo 2 muhi na en mah - "stuširamo" vložek in svoje telo).
Metoda "potovalni pralni stroj"
- SPIRANJE. Uporabljene vložke najprej speremo pod tekočo vodo, ali se z njimi "stuširamo", tako da iz njih teče zgolj čista voda. Lahko se predhodno celo poslužimo "mokre" ali "suhe" metode, lahko pa ta postopek popolnoma izustimo.
- POTOVALNI PRALNI STROJ.
Potrebujemo:
- (plastično) posodo s pokrovom za neprodušno zapiranje,
- 3 težje žogice (npr. žogice za golf),
- prašek.
V posodo natočimo vodo, vanjo položimo še vložke, žogice in prašek, zapremo s pokrovom in tresemo na vso moč. Po nekaj minutah iz posode zlijemo umazano vodo in jo zamenjamo s svežo. Postopek ponavljamo tako dolgo, dokler niso vložki oprani. V primeru trdovratnih madežev, na vložku uporabimo naravne odstranjevalce madežev.
Ta metoda pranja vložkov je primerna bodisi za diskretnejše in ustvarjalnejše bodisi za popotnice in avanturistke.
Metoda "za občutljive želodce"
- TAKOJ PO UPORABI PRALNIH VLOŽKOV. Pralne vložke takoj po uporabi prepognemo na pol (po želji še zapremo s pritiskačem) in jih shranimo v bombažno ali nepremočljivo vrečo, suh škaf, mrežo (vrečo) za pranje ipd., lahko jih celo direktno odlagamo v vedro (vode), ki ga zapremo s pokrovom. Če smo na poti, v službi, šoli ipd., pralne
vložke odlagamo v toaletno torbico ali nepremočljivo torbico vse do prihoda domov in nato izberemo enega izmed omenjenih postopkov shranjevanja vložkov do trenutka, ko se odločimo za pranje. Tako vzpostavimo minimalni kontakt z umazanimi vložki.
- PRANJE. Vložkov nam ni potrebno niti pogledati, saj jih zgolj stresemo v boben pralnega stroja (v primeru, da smo vložke shranili v vreči ali mreži, ji predhodno odpremo zadrgo, da bodo med pranjem popadali iz vreče ali mreže in se dobro oprali), dodamo pralni prašek in operemo. Priporočamo, da poleg programa s čim višjo temperaturo nastavite še program s hladnim predpranjem, da bodo vložki po pranju resnično čisti. Če se odločite za pranje vložkov z ostalim perilom naj vas potolažimo, da pranje izvrstno odstrani madeže in mikrobe, tako da je bojazen, da bi umazani vložki kontaminirali ostala oblačila, odveč. Če ste še kar zaskrbljeni pa dodajte alkoholni kis (do 1 dl) v prekat za mehčalec, saj bo ob zadnjem izpiranju blago naravno in varno razkužilo. Preprosto!
Racmanka Tina